Nabídka sportů

Seznam sportovních kurzů, které se vyučují na 2. lékařské fakultě.

Aerobik

Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

Aerobik je kondiční cvičení s hudebním doprovodem, se zaměřením na rozvoj oběhového systému, ke zvýšení úrovně vytrvalosti a výkonnosti. To má příznivý vliv na strukturu a funkci pohybového aparátu a pozitivně ovlivňuje nervový systém. Využívá prvky prostorových cvičení, gymnastiku a tanec. Aktivita může mít podobu sekvence cvičení, nebo mohou cvičení mít pevnou choreografii. V širším smyslu někdy může slovo „aerobic“ znamenat jinou formu aerobního cvičení, např. step aerobic, funky aerobik, taneční aerobik, tae-bo aerobik, aqua aerobik, kickbox aerobik atd. Výuka probíhá v různých formách od začátečníků až po pokročilou úroveň a na různých místech – viz schéma.

Lezení na umělé stěně

Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

Jedná se o relativně mladý sport, který získává stále více a více příznivců. Poskytuje kompletní trénink pro celý pohybový aparát. Při výuce se studenti naučí správným technikám jištění a sebejištění. Dále jak bezpečně vytvářet vlastní cesty a správnou lezeckou technikou. Jisticí pomůcky a lana jsou k zapůjčení ve výuce. Lezecká obuv nutná vlastní. Vyučujeme ve sportovním centru ČVUT Pod Juliskou, Praha 6.

Atletický trénink

Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

Základní tréninkové metody pro drtivou většinu sportů vyžadují vysoké nároky na všechny fyzické schopnosti. Získáte dovednosti, jako je správná technika běhu, skákání nebo hodu. Získáte základní informace o technikách používaných v různých atletických disciplínách a tréninkových metodách. Učíme na SC UK Hostivař a v blízkém okolí.

Badminton

Kategorie: individuální a kolektivní sporty / sportovní hry

Badminton je nejrychlejší raketový sport. Jedná se o pátý nejpopulárnější sport na světě s více než 230 miliony hráčů. Hraje se buď ve dvouhře nebo čtyřhře. Z kondičního hlediska je to jeden z nejnáročnějších halových sportů. Největšími přednostmi jsou: nízké počáteční náklady, úplní začátečníci jsou schopni okamžitě hrát, komplexní fyzický vývoj. Učíme každého od úplných začátečníků v místním sportovním centru Hostivař. Studenti nepotřebují vlastní raketu či míčky – můžeme zapůjčit vše potřebné.

Basketbal

Kategorie: individuální a kolektivní sporty / sportovní hry

Jedná se o kolektivní míčovou hru, ve které se dva týmy po pěti hráčích snaží získat co nejvíce bodů vhozením míče do koše soupeře a zabránit soupeři v získání bodů. Hra klade nároky na rychlost, dynamickou sílu, obratnost, prostorovou orientaci a taktiku. Každý student se může zúčastnit výuky pro začátečníky, protože v této fázi se učení skládá z praktikování jednotlivých herních dovedností, jako je driblování, střelba atd. Výuka pro pokročilé sestává z celých herních hodin.

Box

Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

Nejběžnější individuální sport na světě, vyžaduje velké nároky na kondici, koordinaci a reakční čas. Jednou z výhod boxu je, že můžete dosáhnout významných zlepšení v kondici již v krátkém časovém horizontu. Učíme box od začátečníků až po pokročilé. Výuka probíhá v CKS Žižkově.

Taneční kurz

Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

Společenský tanec je důležitým prvkem sociální interakce. Součástí základního repertoáru každého úspěšného muže je umění pohybovat se s lehkostí a obratností, a to nejen na tanečním parketu, ale i ve společnosti. Není složité zvládnout taneční umění, ale nelze to udělat přes jednu noc.

Společenský tanec je rozdělen do dvou základních skupin: standardní a Latinskoamerické. Mezi standardní tance patří waltz, tango, foxtrot a pomalý quickstep, vídeňský valčík je rovněž zahrnut do této skupiny. Latinské tance zahrnují cha-chu, rumbu, sambu, paso doble a jive. Tyto tance se od sebe navzájem velmi liší. Mají různou historii, styly hudby a zcela různé způsoby pohybu a dalších výrazových prostředků.

Výuka probíhá jednou týdně v SC UK Hostivař s pomocí zkušených studentů-trenérů, kteří mají taneční licenci.

Kanoistika

Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

V České republice je nějaká forma kanoistiky jedním z nejrozšířenějších sportů. Česká republika je jednou ze vzácných zemí, kde díky systematickému vzdělávání na školách téměř každý již někdy držel pádlo v ruce. Budeme pokračovat v této tradici a učit pádlování v různých typech lodí, ale především na kajaku. Jsme zaměřeni na pádlování na klidné a tekoucí vodě obtížnosti ZW C až WW I. Kurz se koná na Vltavě v Malé Chuchli a v bazénu v Hostivaři. Prevážně budeme k výuce používat kajaky turistického typu. Základní výuka probíhu v Malé Chuchli na Vltavě.

Discgolf

Kategorie: individuální a kolektivní sporty / sportovní hry

Discgolf je nový druh sportu s pravidly podobnými těm golfovým. Sport vyžaduje energii a koordinaci. Technika je podobná házecím disciplínám. Přínosem discgolfu je pohyb na čerstvém vzduchu, zatímco děláte nenáročný sport. Je vhodný pro lidi začínající se sportem nebo jako možnost jak doplnit jiné sportovní aktivity. Discgolf nevyžaduje mnoho vybavení pro hru. Disky pro výuku vám zapůjčíme v hodinách. Učíme v parku Ladronka.

Kondiční trénink / TRX

Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

V posledních letech získal kondiční trénink značnou popularitu. Výsledkem je zvýšení fyzické kondice, rozvoj obratnosti a snížení množství tělesného tuku. Používáme cvičení s vlastní hmotností, cvičení s balančními pomůckami, závěsné systémy (TRX), medinbally, expandery. Výcvik je založen na přirozených pohybech bez použití posilovacích strojů. Učíme se cvičení a techniky, které vám umožní vlastní cvičení kdykoliv a kdekoliv.

Florbal

Kategorie: individuální a kolektivní sporty / sportovní hry

Florbal je kolektivní sport, který získává příznivce díky své jednoduchosti, dynamice a zábavě. Jedná se o jednoduchou variantu hokejového sportu. Ve florbalu proti sobě hrají dva týmy po pěti hráčích a jednom brankáři. Používají plastové hokejky a míče. Během výcviku se studenti učí nejen jak zacházet s vybavením, ale i to, jak se vypořádat s různými herními situacemi. Výuka je určena pro studenty všech úrovní a koná se v Hostivaři.

Fotbal

Kategorie: individuální a kolektivní sporty / sportovní hry

Nejpopulárnější sportovní hra na světě. Vyžaduje vysokou úroveň fyzické zdatnosti a koordinace, rychlost a vytrvalost. Důležitou složkou je rychlost a přesnost rozhodování v celé řadě situací. Přínosem je složitý pohyb, který je náročný na kardiovaskulární aparát, a zejména svalstvo dolních končetin. Učíme od úplných začátečníků až po pokročilé hráče na SC UK Hostivař. (Halová varianta je známá jako futsal.)

Frisbee

Kategorie: individuální a kolektivní sporty / sportovní hry

Je to týmový sport se dvěma týmy po sedmi hráčích. Hraje se s létajícím diskem na travnatém nebo jiném přírodním hřišti. Dozvíte se základní techniky házení frisbee a taktiky pro pohyb po hřišti. Zvýšíte svou fyzickou kondici během tréninku, zaměříme se na zrychlení vašeho pohybu po celém hřišti. Hrajeme na SC UK Hostivař.

Golf

Foto: Golf Hostivař

Kategorie: individuální a kolektivní sporty / sportovní hry

Golf je venkovní sport, ve kterém jednotlivý hráč nebo malá skupinka dopraví malý golfový míček do jamky pomocí různých golfových holí. Olympijský sport, zahrnutý poprvé v roce 1900 do olympijských her v Paříži, a znovu v roce 1904 na letních olympijských hrách v St. Louis. 

Golf je jedním ze tří nejčastěji provozovaných sportů na světě. Hraje ho více než 70 milionů lidí ve více než 120 zemích světa. Golf zahrnuje přirozený pohyb v krásně připraveném přírodním prostředí a je ideální volbou pro dnešní sedavý způsob života. Golf je bezkontaktní sport. Díky svému jedinečnému handicap systému mohou hráči soutěžit s ostatními hráči v širokém rozsahu úrovní obtížnosti nebo různého věku. V České republice existuje více než 56.000 registrovaných golfistů.

Výuka probíhá v Hostivaři a Golf Clubu Lahovice, od úplných začátečníků až po získání golfového certifikátu.

Běh

Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

Běh je sport, který neztratil nic ze své popularity – ve skutečnosti právě naopak. Během lekcí se studenti učí správnou běžeckou techniku a rozvíjejí aerobní kapacitu. Běh se koná za každého počasí, v průběhu dne i v noci, takže v zimních měsících je nutné použití světla. Výcvik probíhá na běžeckých trasách v Divoké Šárce, oboře Hvězda, Ladronka, v Hostivařském parku.

Kickbox

Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

 

Úspěšně rostoucí bojový sport klade vysoké nároky na kondici, rychlou odezvu a celkovou koordinaci těla. Jednou z výhod kickboxingu je používání horní i dolní části těla. Učíme začátečníky i pokročilé studenty. Výuka probíhá v CKS Žižkov.

Overball, flexibar, Zumba

Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

Střední a pomalé tempo, rovnovážná a protahovací cvičení, zaměřená hlavně na stabilizační systém jádra – střed těla –, ale také na jiná místa a svalové skupiny. Během našich lekcí se seznámíte s úplným souborem cvičení.

Protahování: v pomalém tempu, zajišťujícím protažení všech zkrácených svalových skupin a korekci svalové nerovnováhy.

Zumba: aerobní cvičení, taneční krokové variace.

Flexi-bar: zdraví posilující cvičení, které používá flexibary (flexibilní tyče) ovlivňující stabilizační jádro těla.

Squash

Kategorie: individuální a kolektivní sporty / sportovní hry

Squash je hra pro dva hráče, hraje se s malým dutým gumovým míčem na hřišti ohraničeném čtyřmi stěnami. Cílem hry je zahrát míč tak, aby ho váš soupeř již nemohl vrátit. Stejně jako badminton a tenis je to raketový sport s rychlými změnami směru. Squashový míček může dosáhnout maximální rychlosti až 285 km/h. Česká asociace (ČASQ) byla založena v roce 1992 a nyní má více než 50.000 členů – rekreačních i profesionálních hráčů. ČASQ sdružuje 45 oficiálně registrovaných klubů a 2.000 registrovaných profesionálních hráčů. Squash vyučujeme na ESQUO SQUASH CENTRUM, Strahov více než 10 let.

Plavání

Kategorie: individuální sport / plavecké sporty

Jedná se o činnost, při které se lidé pohybují vodou za použití vlastních pohybů těla.

Výuka plavání je rozdělena do tří kategorií:

  1. Plavání pro slabé plavce nebo neplavce, kde cílem je zlepšení základních plaveckých dovedností v nejméně dvou plaveckých stylech.
  2. Plavání pro pokročilé plavce, při kterých studenti nadále zlepšují plavecké dovednosti, které již získali, a přidávají další prvky, jako jsou obrátky, základy potápění, potápění a dopomoc unavenému plavci.
  3. Plavecký výcvik je zaměřen především na studenty, kteří plavali konkurenceschopně v minulých letech a mají zájem o účast v závodech jako je univerzitní liga „A“ a „B“ skupiny, stejně jako v různých soutěžích DSD nebo RSD, nebo v českých akademických hrách.
Pilates
Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

Pilates je systém cvičení, který zlepšuje funkci svalové kontroly, flexibilitu těla, sílu a dýchání. Pilates cviky jsou zaměřeny na posílení svalů po celém těle, zejména hlubokých břišních a zádových svalů a svalů pánevního dna. Tato metoda klade důraz na posilování hlubokých břišních svalů jako podpory pro páteř, páteř je pod menším tlakem. Všechny pohyby se odvíjejí od stabilního centra, tzv. powerhouse (centrum síly), do všech periferních částí těla.

Cvičební metody pilates jsou velmi univerzální, vhodné jak pro širší veřejnost, tak pro sportovce a tanečníky. Cvičení na zemi (na podložce) nejsou závislá na věku, zdraví, prostoru nebo zařízení. Vzhledem ke své různé míře intenzity může být pilates použit jak pro začátečníky, tak i osoby s dobrou kondicí.

Výuka probíhá několikrát týdně na různých místech – viz rozvrh.

Power yoga

Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

Tyto ásany (pozice jógy) jsou sekvence osvícených cvičení (Surya Namaskar) určených k protáhnutí a posílení celého těla, dodávají krev do tělesných tkání a vnitřních orgánů, snižují stres a napětí.

Power jóga procvičuje svaly symetricky po celém těle. Pohybujete se prostřednictvím různých pozic klidně a pomalu. Zároveň věnujete pozornost dýchání a řádnému provádění jednotlivých pozic. Pružnost a pevnost se zlepšuje, přirozená pohyblivost kloubů je zachována, skolióza v pozici se ustaluje a mobilita a flexibilita páteře se zlepšuje. Mezi další pozitivní účinky patří lepší průtok krve, peristaltika, trávení, a v neposlední řadě pozitivní vliv na vnitřní prostředí těla – orgány a procesy uvnitř nich.

Self-defence

Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

Systém obranných a útočných technik, které mohou být užitečné v neočekávaných situacích (např. v případě napadení). Sebeobrana klade zvýšené nároky na fyzickou kondici a na dynamiku a koordinaci pohybu. Studenti získají technické dovedností, zvýšení sebevědomí a schopností. Učíme na SC UK Hostivař.

 

Strength Training

Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

V tělocvičně rozvíjíme jednu ze základních pohybových dovedností: sílu. Používáme diagnostické techniky, abychom se pokusili odstranit svalovou nerovnováhu, a seznámíme se základními metodami a postupy pro silový trénink. Přínosem silového tréninku je, že se při správném množství a výběru cviků můžeme zaměřit na posílení cílových oblastí a na přizpůsobení vašeho silového tréninku pro každý druh sportu. Učíme na SC UK Hostivař.

Tenis

Kategorie: individuální a kolektivní sporty / sportovní hry

Mezi sporty je tenis klasifikován jako čistá hra. Je to olympijský sport vhodný pro všechny věkové kategorie. Hráči jsou od sebe odděleni sítí. Cílem hry je dostat míč přes síť takovým způsobem, aby ho soupeř nemohl vrátit. Hraje se na hřišti, které je označeno na všech čtyřech stranách postranními čarami. Každá hra nebo set začíná podáním a hráči se střídají na podání.

Během tenisového tréninku se snažíme vysvětlit studentům jednostranný charakter zátěže na dominantní postavení těla a jak toto kompenzovat.

Tenis je vyučován v SC UK v Hostivaři pro začátečníky i pokročilé hráče.

Voleyball

Kategorie: sportovní hry

 

Yoga

Kategorie: individuální sporty / kondiční aktivity

Jóga je komplexní systém fyzického tréninku, dýchání, relaxačních a meditačních technik. Také zahrnuje další speciální techniky, např. bandhas a mudras. Jóga v denním životě je vhodná pro lidi všech věkových kategorií a úrovní fyzické zdatnosti. Na základě klasické cesty jógy, jejímž cílem je pomoci zesílení a zlepšení fyzického, psychického, sociálního a duševního zdraví a dosáhnout harmonie. Jóga je věda o těle, mysli, vědomí a duši.
Výuka probíhá několikrát týdně na různých místech – viz rozvrh.

Vytvořeno: 18. 7. 2016 / Upraveno: / Odpovědná osoba: andreasp 59767645